Život po infarkte

Veľa ľudí prežije infarkt a žije aktívnym plnohodnotným životom. Ak pomoc príde rýchlo, poškodenie srdca nemusí byť rozsiahle. Čím menšie škody, tým vyššia kvalita života po infarkte.

Návrat k normálnym aktivitám

Veľa ľudí po infarkte, ak nemajú bolesť na hrudi alebo iné problémy, sa môže vrátiť k svojim bežným aktivitám o niekoľko týždňov. Väčšina môže začať veľmi skoro chodiť. Po niekoľkých týždňoch sa môžu vrátiť aj k sexuálnej aktivite. O návrate k normálnemu režimu sa porozprávajte so svojim lekárom.

Obavy a depresie po infarkte

Veľa ľudí po infarkte má obavy, že dostane ďalší infarkt. Je to celkom prirodzené. Niekedy sú depresívni a majú problém prispôsobiť sa zmenám v životnom štýle. Rozhovor s vašim lekárom môže pomôcť. Ak ste veľmi deprimovaný, doktor môže odporučiť lieky na depresiu

Pridať sa k podpornej skupine pacientov s podobnými problémami môže takisto pomôcť. Uvidíte, ako sa iní ľudia vysporiadali s podobnými problémami, ako máte vy. Opýtajte sa na existenciu týchto skupín vášho lekára.

Podpora rodiny a priateľov takisto významným spôsobom pomáha zmierniť stres a obavy. Povedzte svojim blízkym, ako sa cítite a čo môžu urobiť, aby vám pomohli.

Riziko opakujúceho sa infarktu

Ak ste už mali infarkt, máte zvýšené riziko ďalšieho. Je dôležité poznať rozdiel medzi angínou pectoris (bolesťou na hrudi) a infarktom.

Angína pectoris je bolesť na hrudi, ktorá sa zvyčajne zjaví počas telesnej námahy a odznie po pár minútach odpočinku alebo keď zoberiete liek.

Bolesť zo srdcového infarktu je zvyčajne silnejšia ako z angíny pectoris. Bolesť neustáva ani pri odpočinku ani po užití lieku.

Ak neviete, či vaša bolesť na hrudi je angína pectoris alebo infarkt, volajte 155.

Nanešťastie, množstvo obetí infarktu čaká so zavolaním zdravotníckej pomoci 2 hodiny alebo aj dlhšie od začiatku symptómov. Toto pozdržanie môže vyústiť do masívneho poškodenia srdca alebo smrti.

Majte pripravený plán

Uistite sa, že máte pripravený plán pre prípad, že by niekto vo vašej rodine dostal infarkt. Ak je riziko vysoké (máte nábeh na infarkt alebo už ste ho prekonali), je to veľmi dôležité. Spíšte si list liekov, ktoré beriete, alergie, ktoré máte, vrátane tých na liečivá, telefónne čísla na vašich doktorov (do ambulancie a ak máte, aj číslo na použitie po ordinačných hodinách) a kontaktné informácie na príbuzného alebo priateľa. Majte tento zoznam poruke, aby nebol problém dať ho doktorovi v záchranke. Porozprávajte sa so svojim lekárom o znakoch a symptómoch infarktu, kedy by ste mali volať 155-tku, a čo by ste mali robiť, kým čakáte na záchranku.

Máme nejakú šancu predísť infarktu? Sú statíny jediným riešením?