Prečítaj ako prvé

Paretovo pravidlo, riziká, príčiny a infarkt.

Infarkt a čo sním. Príčiny a paretovo pravidlo.

Na portále „zdravie.pravda.sk“ som zachytil zaujímavý článok. Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, správca Slovenskej nadácie srdca a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre kardiológiu hovorí, že za posledných desať rokov došlo na Slovensku k výraznému poklesu úmrtnosti na akútny infarkt myokardu. Ale počet nových infarktov na Slovensku neklesá. Slovensko v rámci Európy patrí ku krajinám s najvyššou úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia. Na 100 tisíc obyvateľov u nás pripadá až 448 úmrtí.

 

Na Slovensku došlo k výraznému poklesu úmrtnosti na akútny infarkt myokardu, ale počet nových infarktov neklesá!!!

Prečo je menej úmrtí?

Odpoveď je jednoduchá. My, potenciálne obete infarktu, ale aj zdravotníctvo, zvládame lepšie konzekventný manažment, inými slovami, vieme, čo máme robiť, keď to príde.  Podľa štatistiky ešte pred štyrmi rokmi trval interval od nerozhodnosti pacienta (zavolať či nezavolať sanitku) po príchod do nemocnice v priemere tri hodiny (presne 175 minút). Toto číslo o tri roky neskôr, vďaka rôznym kampaniam a diskusiám, kleslo na 144 minút. Aj časový interval od chvíle, keď pacient zavolá sanitku, po čas, keď mu katétrom otvoria zúženú cievu, je dôležitý a mal by byť čo najkratší. Pred troma rokmi trval v priemere 270 minút, minulý rok klesol na 244 minút. Počet úmrtí na infarkt teda klesol vďaka moderným technikám, ktoré majú lekári k dispozícii a tiež kampaniam, vďaka ktorým Slováci vedia infarkt rýchlo rozpoznať a promptne si zavolať sanitku.

Prečo neklesá počet nových infarktov?

Tu už je odpoveď z môjho pohľadu troška komplikovanejšia. Mechanizmus infarktu celkom dobre poznáme. Poznáme aj celý rad rizikových faktorov. Niektoré vieme regulovať a niektoré nie. Čo však nepoznáme, sú skutočné príčiny toho, čo sa deje pri infarkte. Na tomto mieste určite veľa ľudí, najmä lekárov, zaprotestuje: „To nie je pravda.“ Veď vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu v krvi, fajčenie, nadváha, cukrovka sú nespochybniteľné príčiny infarktu. Osobne si myslím, že sú to iba rizikové faktory. Keby bola pravda, že sú príčinou, už dávno by infarkt nefiguroval ako zabijak na prvom mieste. Týkal by sa iba malej skupiny ľudí, ktorí si neznižujú tlak liekmi, neberú na zvýšený cholesterol statíny, fajčia a jedia tučné mäso a množstvo cukrov. Pravda je však taká, že viac ako polovica prípadov infarktu  je u ľudí, ktorí nemajú žiadne z uvedených problémov.

Lean Six Sigma

Paretovo pravidlo hovorí, že 20% príčin spôsobuje 80% dôsledkov.

 

Čo odhalilo Paretovo pravidlo o príčinách infarktu

Osobne som vzdelaním technik, bol som certifikovaný ako „black belt“ metódy Lean Six Sigma, ktorá je okrem iného  zameraná na vyhľadávanie chýb v procesoch a na ich odstraňovanie. Prečo o tom píšem? V rámci tejto metódy sa používa tzv. Paretovo pravidlo. Paretovo pravidlo hovorí, že 20% príčin spôsobuje 80% dôsledkov. Uvedené pravidlo nás v praxi navádza, aby sme sa sústredili predovšetkým na týchto kritických 20% príčin, čím je možné dosiahnuť 80 % zlepšenie. Paretovo pravidlo platí a v praxi je využiteľné takmer vo všetkých oblastiach. Pokiaľ toto pravidlo platí aj pre náš prípad, ktorým je „infarkt“ a pokiaľ platí, že viac ako polovica prípadov infarktu je u ľudí, ktorí nemajú žiadne z uvedených príznakov, tak jednoducho uvedené príčiny sú menej významnými príčinami, ktoré patria do skupiny 80 percent menej významných príčin, alebo nie sú príčinami, ale symptómami. Tento stav naznačuje, že musí existovať iná príčina, alebo skupina príčin, tých 20%, ktorá spôsobuje 80 percent infarktov. Je to možné?

Pokiaľ sa zameriame na tú „správnu“ príčinu, potom jej redukciou znížime riziko infarktu o 80 percent!!! A to už stojí za to.

Prečo je dôležitá znalosť „príčin“, ktoré spôsobujú 80% dôsledkov?

To už nám raz povedalo Paretovo pravidlo. V prípade, že investujem veľa energie a úsilia do eliminácie oficiálne deklarovaných príčin infarktu, tak pri maximálnom úspechu zredukujeme jeho riziko iba o 20 percent, čo je veľmi neefektívne. Ale pokiaľ sa zameriame na tú „správnu“ príčinu, potom jej redukciou znížime riziko infarktu o 80 percent!!! A to už stojí za to.

Problematika infarktu sa ma osobne dotýka, lebo v rámci oficiálnych rizikových faktorov patrím k adeptom číslo jedna. Môj lekár sa ma snaží už niekoľko rokov chytiť do „statínovej“ pasce. Teraz, keď sa v mojom okolí vyskytlo niekoľko prípadov úmrtí mojich kolegov na infarkt, a to aj relatívne zdravých, štíhlych športovcov som sa rozhodol, že budem v týchto teóriách hľadať  tu pravú príčinu, alebo skupinu príčin, ktorej eliminácia zníži riziko infarktu o tých paretovým pravidlom sľúbených 80 percent.

Idete do toho so mnou?

Na začiatok by som vás požiadal, aby ste si prečítali základné informácie o tom, čo to vlastne je „srdcový infarkt“, aké sú jeho symptómy a ako reagovať, keď nastane.

Potom sa pozrite na teórie jeho príčin, ktoré osobne považujem za hľadaných adeptov.

V žiadnom prípade vás nenavádzam, aby ste nerešpektovali lekárov, skôr vám chcem otvoriť priestor pre ďalšie štúdium a otázky.