Niečo o cholesterole

Cholesterol je mastná substancia, ktorá sa potrebuje pohybovať vo vodnom prostredí – krvnom riečišti. Preto cestuje akoby autobusom.

A týmto autobusom je lipoproteín HDL a LDL. Pre zjednodušenie sa teraz nebudeme venovať VLDL a IDL.

LDL sa zvykne nazývať „zlý“ cholesterol, kým HDL „dobrý“. Toto delenie je založené na fakte, že jeden „autobus“ prepravuje cholesterol smerom do tela (LDL) a jeden ho v tele zbiera a prepravuje do pečene na odbúranie (HDL).

HDL linka

HDL cholesterolová molekula má viac proteínu ako tuku. V jednom autobuse sa vezie iba jedna taška cholesterolu. Cholesterol cestuje do pečene, kde ho pečeň odstráni premenou na žlčovú kyselinu.

LDL linka

LDL cholesterolová molekula, naopak, má viac tukového obsahu a menej proteínu. V LDL autobuse sú až dve tašky cholesterolu. Vezie sa všade do tela, kde je potrebné opravovať tkanivá alebo syntetizovať životne dôležité komponenty.

Jeho úloha je taká dôležitá, že príroda sa rozhodla zdvojnásobiť jeho náklad v autobuse.

LDL cholesterol cestuje na nasledovné destinácie v tele:

  • Pokožka. Tu reaguje so slnečným svetlom a teda je nevyhnutný pre produkciu vitamínu D
  • Žľazy s vnútorným vylučovaním. Je nevyhnutný pri produkcii pohlavných hormónov a stresových hormónov
  • Nervové bunky
  • Poškodené tkanivá
  • Bunkové steny, takže sa nerozpustíme v daždi ani pri kúpeli
  • Cievy, kde opravuje poškodené miesta

Ľudské telo je vytvorené veľmi dômyselne. Je zjavné, že cholesterol, ktorý si telo vyrába samo, nemá za úlohu nás zabiť, ale chrániť.

Vysoký cholesterol teda znamená, že telo musí opravovať množstvo poškodení.

 

Teraz, bez pohľadu na čísla, ktoré tak radi posudzujú naši profesionáli v oblasti zdravia, skúsme sa pozrieť na tri prípady a z nich určiť, čo hovoria o celkovom zdraví:

  1. Vysoké LDL – relatívne vysoké LDL môže indikovať, že telo potrebuje opraviť  množstvo poškodení a teda transportuje cholesterol na problémové miesta.
  2. Nízke HDL – môže znamenať, že telo potrebuje pozdržať cholesterol v sebe, kvôli opravám a kvôli výrobe nedostatkových molekúl.
  3. Nižšie LDL a vysoké HDL – indikuje, že systém tela je dobre udržiavaný. Nie je treba veľa cholesterolu. Prebytok cholesterolu telo pravidelne odstraňuje.

Našim cieľom je dostať sa do tretej skupiny.

Myslíte si, že umelým znížením cholesterolu liekmi sa vaše zdravie zlepší?

Telo bude mať menej cholesterolu, ktorý sa prilepí na cievy, ale aj menej na základné životné funkcie (vitamín D, hormóny, hojenie jaziev).

Vedci už dávnejšie zistili, že celkový cholesterol nikdy nebol spoľahlivý indikátor srdcového infarktu.

Vlastne, doktor William Castelli, riaditeľ prestížnej Framigham Study povedal: „Čím viac cholesterolu naše subjekty jedli, čím viac nasýtených tukov, čím viac kalórií, tým mali nižší cholesterol… Zistili sme, že ľudia, ktorí jedli najviac cholesterolu, najviac nasýtených tukov a najviac kalórií, vážili najmenej a boli fyzicky najaktívnejší.“

Táto štúdia takisto potvrdila, že v podstate nebol rozdiel medzi výskytom infarktu pre jedincov s cholesterolom medzi 5,3 a 7,6. Do tohto rozpätia zapadne väčšina európskej populácie.

Neberte však prosím výsledky Framighamskej štúdie ako voľný lístok na jedenie toľko kalórií a nasýtených tukov, koľko vám hrdlo ráči. Všetko s mierou platí aj tu.

Castelli komentoval situáciu desiatky rokov dozadu. Vtedy sa ešte dobytok pásol na pastvinách a pridávanie hormónov a stimulátorov rastu do stravy hospodárskych zvierat bolo iba v plienkach. Veci sa odvtedy rapídne zmenili.

Ak máte nízky cholesterol, aj tak si nepožijete dlhšie ako tí s vyšším. Práve naopak.

Čo je obzvlášť znepokojujúce pri dnešnej snahe konvenčnej medicíny – znižovať cholesterol za každú cenu – je celková úmrtnosť.

Štatistiky ukazujú, že skupina ľudí s najnižším cholesterolom mala najvyššiu úmrtnosť a nežila dlhšie ako tí s vyššími hodnotami.