Najčastejšie symptómy

Bolesť a nepríjemné pocity na hrudi. Väčšina infarktov bolí na ľavej strane alebo v strede hrude. Bolesť zvyčajne trvá viac ako niekoľko minút, alebo ustupuje a vracia sa. Môžete cítiť tlak, zovretie, plnosť alebo bolesť. Takisto sa podobá páliacemu žalúdku alebo zlému tráveniu.

Nepríjemné pocity v hornej časti tela. Môžete cítiť bolesť alebo diskomfort v jednom ramene alebo oboch ramenách, chrbte, pleciach, krku, čeľusti alebo v hornej časti brucha nad pupkom.

Nemožnosť sa nadýchnuť alebo krátkosť dychu. Toto môže byť jediný symptóm, alebo sa môže vyskytnúť pred alebo počas bolesti na hrudi. Môže sa objaviť, keď odpočívate alebo počas telesnej aktivity.

Symptómy angíny pectoris môžu byť podobné symptómom srdcového infarktu. Angína pectoris je bolesť na hrudi, ktorá sa objavuje u ľudí s koronárnou srdcovou chorobou, zvyčajne keď vykonávajú nejakú aktivitu. Táto bolesť zvyčajne trvá len niekoľko minút a po odpočinku odznie. Ak bolesť neodchádza alebo sa líši od tej, ktorú už poznáte (ak máte angínu pectoris), môže byť príznakom srdcového infarktu.

Každú bolesť na hrudi by mal skontrolovať lekár.

Ďalšie možné symptómy srdcového infarktu zahŕňajú:

  • Studený pot
  • Pocit nezvyčajne silnej únavy bez príčiny, niekedy aj viac dní (obzvlášť ak ste žena)
  • Napínanie na zvracanie a zvracanie
  • Náhle závraty a motanie hlavy
  • Ďalšie nové symptómy alebo zmena v symptómoch, ktoré už máte. Napríklad, ak sa symptómy zhoršia alebo trvajú dlhšie ako zvyčajne.

Nie všetky infarkty začínajú náhlou zdrvujúcou bolesťou na hrudi, ako často vídame v televízii alebo vo filmoch. Takisto nie všetky začínajú nepríjemným pocitom na hrudi. Symptómy srdcového infarktu sa môžu meniť od osoby k osobe. Niektorí ľudia môžu mať iba slabé príznaky a sú prekvapení, keď zistia, že mali srdcový infarkt. Ak ste už mali srdcový infarkt, symptómy nemusia byť tie isté pre ďalší.

Rýchle konanie vám môže zachráni život: volajte 155

Ak si myslíte, že vy alebo niekto môže mať symptómy infarktu alebo infarkt, neignorujte to. Necíťte sa trápne pri volaní pomoci. Operátor vám poradí, ako postupovať. Môže vám povedať, aby ste zjedli aspirín, ak naň nie ste alergický. Požitie aspirínu počas infarktu môže obmedziť poškodenie vášho srdca. Volajte záchranku, aj keď si nie ste istý, či máte infarkt. Nejazdite do nemocnice sami ani nech vás tam nevezie niekto iný. Medicínsky personál môže začať s ošetrením už na ceste do nemocnice.  Ak vám doktor predpísal nitroglycerínovú tabletku, zoberte si ju.

Ďalšie názvy pre srdcový infarkt:

  • Infarkt myokardu
  • Akútny infarkt myokardu
  • Akútny koronárny syndróm
  • Koronárna trombóza
  • Koronárna oklúzia

Kto má riziko srdcového infarktu?